Położnictwo i ginekologia

Opieka nad ciężarnymi sukami czy kotkami to złożone zagadnienie, które niezwykle różni się od opieki nad innymi zwierzętami. Troszcząc się o ciężarne suki czy kotki należy bowiem zawsze mieć na uwadze również noszone przez nie potomstwo. Dlatego lecząc ewentualne problemy czy schorzenia należy się upewnić, jaki wpływ na maleństwa będzie miało zastosowanie danych leków. Oczywiście we wszystkich przypadkach to zdrowie matki jest na pierwszym miejscu, dlatego w krytycznych sytuacjach należy chronić przede wszystkim zdrowie i życie matki.

W zakresie usług realizowanych w Gabinecie Dolittle znajdują się również te z zakresu położnictwa i ginekologii zwierząt. Zajmujemy się dobieraniem odpowiedniej antykoncepcji i regulacją rozrodu wśród zwierząt, a także diagnozujemy i prowadzimy ciąże oraz przyjmujemy trudne porody. Nasze usługi obejmują zatem zarówno planowanie ciąży, jak i wsparcie podczas jej trwania oraz pomoc okołoporodową. Zakres naszych działań obejmuje nie tylko rozmnażanie zwierząt domowych, ale również gospodarskich.

Diagnostyka i leczenie

W Gabinecie Dolittle zajmujemy się także leczeniem bezpłodności wśród zwierząt, a także diagnozujemy i leczymy choroby układu rozrodczego, takie jak ropomacicze, przerost prostaty, infekcje pochwy itp.

Dobór odpowiedniej antykoncepcji

W zakresie usług związanych z położnictwem i ginekologią zwierząt znajduje się również pomoc w doborze odpowiedniej antykoncepcji. Obecnie istnieją dwie możliwości: antykoncepcja hormonalna bądź chirurgiczna (kastracja/sterylizacja). Pierwsza z nich jest odwracalna, czyli po pewnym czasie stosowania tabletek bądź zastrzyków zwierzę można rozmnożyć. Minusem antykoncepcji hormonalnej może być jednak szansa wystąpienia różnego rodzaju skutków ubocznych. Antykoncepcja chirurgiczna jest zaś nieodwracalna, a zatem warto się na nią decydować tylko wtedy, gdy wykluczają Państwo rozmnażanie swoich zwierząt w przyszłości. Sterylizacja i kastracja mają tę zaletę, że mogą zapobiec powstaniu niektórych chorób, takich jak chociażby ropomacicze u suk.

Naszym Klientom zawsze zalecamy zastosowanie antykoncepcji u swoich pupilów, ponieważ niekontrolowany rozród zwiększa ilość bezdomnych zwierząt w schroniskach, które zazwyczaj nie są w stanie zapewnić im odpowiednich warunków.

Porady

Weterynarz z Gabinetu Dolittle udziela również różnorodnych porad z zakresu położnictwa i ginekologii. Pomagamy określić termin krycia, wskazujemy, na co zwrócić uwagę w okresie okołoporodowym i poporodowym, uczulamy na objawy chorób gruczołu mlekowego i nie tylko.