Porady hodowlane

W moim gabinecie weterynaryjnym wsparcie otrzymają zarówno doświadczeni hodowcy zwierząt domowych, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z hodowlą. Udzielam porad hodowlanych, w szczególności w zakresie dobrostanu zwierząt, czyli zapewnienia zdrowia fizycznego i psychicznego. Zwierzęta, aby osiągnąć ten stan potrzebują dobrych warunków środowiskowych i powinny być wolne od:

  1. pragnienia, głodu i niedożywienia;
  2. bólu, zranień i chorób;
  3. strachu i stresu;
  4. dyskomfortu;
  5. przybywania w warunkach, które są sprzeczne z ich naturą.

Na czym polega poradnictwo hodowlane?

Głównym celem doradztwa hodowlanego w obszarze weterynarii jest pomoc hodowcom w zapewnieniu jak najlepszych warunków do prawidłowego rozwoju zwierząt. Można ze mną skonsultować m.in. jak przygotować bezpieczny kojec dla szczeniaków bądź kociąt, na jakie elementy zwrócić uwagę przygotowując miejsce/wybieg dla dorosłych psów, jak zadbać o stan zdrowia nowo narodzonych szczeniaków lub kociąt, itp. Udzielam porad dotyczących zwierząt w każdym wieku, a także porozumienia między nimi w hodowli. Wskazuję jak karmić i z czego mogą wynikać problemy żywieniowe w hodowli. Informuję jakie szczepienia należy przeprowadzić. Podpowiadam jak działać w sytuacjach kryzysowych (np. gdy jedno ze zwierząt zachoruje na chorobę zakaźną). Podpowiadam, jakie rozwiązania mogą sprawdzić się w przypadku trudnych relacji oraz jak sobie radzić w takich sytuacjach.

Kiedy warto zwrócić się po poradę hodowlaną?

Zawsze, gdy pojawią się wątpliwości, co do kondycji fizycznej i psychicznej zwierząt, a także w sytuacji, z którą nie potrafią sobie Państwo poradzić. Niekiedy nawet hodowcy, którzy prowadzą swoje hodowle od wielu lat spotykają się z pewnymi sytuacjami pierwszy raz i potrzebują konsultacji. Ponadto zawsze chętnie odwiedzę Państwa lub przyjmę w moim gabinecie w celu profilaktycznej oceny stanu zdrowia lub czipowania szczeniaków. Nie udzielam porad telefonicznie z uwagi na dobro zwierzęcia. Zawsze przyglądam się pupilowi i w razie konieczności wykonuję badanie, ponieważ w pierwszej kolejności – nie chcę mu zaszkodzić.