Psy Stróżujące - zasady opieki dla właścicieli

Jak się opiekować psami pilnującymi obejścia?

UWAGA! Trzymanie psa na łańcuchu czy innej uwięzi albo w kojcu przez większą część doby jest znęcaniem się nad psem! 

Kto bierze psa w opiekę, ten winiem jest mu zapewnić odpowiednie warunki bytowe, jedzenie i traktowanie. Kto nie może spełnić tych warunków w należyty sposób, nie powinien podejmować się opieki nad nim.

Dzienne miejsce pobytu:

Psy powinny mieć zapewnione nasłonecznione miejsce - wybieg (kojec) - ogrodzone i przykryte siatką, osłonięte od wiatrów zachodnich i północnych (z dwóch stron - “kąt”), ciepłą, “dwuizbową” budę, kojec zabezpieczony przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem z zadaszeniem w 3/4, wybieg częściowo (w 1/2) pokryty drewnianym podestem. Teren kojca nie może podmakać podczas długich opadów atmosferycznych. Psy muszą mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody do picia.

Jaka buda i jaki boks dla psa pilnującego? >> psie_budy_toz.pdf (101kb)

Kojce spełniające wymagania TOZ muszą zapewniać humanitarne warunki bytowe psom stróżującym oraz skutecznie chronić ludzi przed psami niebezpiecznymi np. w czasie dnia, gdy na terenie firmy przebywają jej klienci albo wieczorami, gdy w domu gospodarzy przebywają goście.

Żywienie:

Ze względu na wygodę i higienę karmienia oraz pożywność posiłków należy bezwzględnie karmić psy gotową karmą suchą. Ze względu na łatwość psucia się po zamoczeniu, należy pojemnik z karmą ustawiać w suchym i zabezpieczonym przed deszczem miejscu, w odległości ok. 1 m od naczynia z wodą do picia.

W zależności od pory roku należy inaczej podawać jedzenie. Zimą podajemy karmy dla psów pracujących dwa razy dziennie, a w przypadku silnych mrozów okraszamy drobno krojoną słoniną lub boczkiem (surowe). Wiosną i jesienią, w chłodne dni podajemy karmę dla pracujących raz dziennie. W dni ciepłe i latem przechodzimy na karmę standard lub dietetyczną (upały), podając raz dziennie i ewentualnie stosując 1 dniowy post raz w tygodniu np. w niedziele. Ilość podawanego jedzenia zależy od kondycji psa. Im pies chudszy, tym powinniśmy karmić lepiej i bardziej kalorycznie, a im znaczniej otyły - mniej i bardziej dietetycznie.

Psy młode, rosnące żywimy karmami dla nich przeznaczonymi. Podobnie - suki ciężarne i karmiące. Psy stare żywimy podobnie, jak dorosłe, ale staranniej. Są one bardziej wrażliwe na przekarmianie latem, w upały oraz na niedożywienie zimą, w silne mrozy.

Z dostępnych na rynku karm zalecam Bosch, Happy Dog, Purina, Doggy itp. - oryginalne karmy zachodnie dobrej i zadowalającej jakości, albo inne, wyższych marek, zależnie od zamożności właściciela. W sprawie doboru odpowiedniej karmy proszę się konsultować z lekarzem weterynarii.

Pielęgnacja:

Unikamy zbyt częstego kąpania psa. W razie potrzeby stosujemy specjalne szampony pielęgnacyjno-lecznicze lub lecznicze. W tej sprawie należy zasięgnąć informacji u weterynarza.

Można stosować polewanie wodą w dokuczliwe upały, ale tak, by nie denerwować zwierzęcia!

Szczotkowanie psów długowłosych jest codzienną powinnością opiekunów, gdy włos ma tendencję do tworzenia kołtunów. W innych przypadkach wystarczy regularnie 1-2 razy w tygodniu. Szczotkowanie powinno się odbywać poza kojcem.

Profilaktyka zdrowotna:

Regularne

  • szczepienia (co roku),
  • comiesięczne odpchlenia,
  • odrobaczania - 4 razy w roku (raz na kwartał)

ustrzegą psa przed zachorowaniami i pasożytami.

Od maja do listopada należy stosować środki przeciw pchłom i kleszczom. Rodzaj preparatu należy konsultować z lekarzem weterynarii.

Spacery:

Regularne spacery - 2 razy dziennie są warunkiem prawidłowego rozwoju psychicznego psa i zapobiegają nadmiernej agresywności wobec pracowników, a także zapobiegają brudzeniu kojca odchodami.

Opiekunowie:

Powinni zostać przeszkoleni w zasadach obchodzenia się z psem i opiekowania się nim, z niniejszym poradnikiem i ustawą “O Ochronie Zwierząt”. Po przeszkoleniu winni potwierdzić ten fakt własnoręcznym oświadczeniem, iż znają swoje obowiązki. Mają obowiązek dbać o psa, traktować go odpowiednio i realizować wytyczne niniejszego poradnika. 

Służba nocna:

W nocy (po zamknięciu obiektu do ponownego otwarcia) pies lub psy winny przebywać cały czas ze stróżem nocnym po to, by ostrzegać go przed napadem i towarzyszyć mu podczas obchodów terenu. Nie wolno puszczać psów luzem, ponieważ mogą wówczas samowolnie opuścić teren strzeżony i włóczyć się po okolicy. Są też narażone na zabicie lub otrucie przez ewentualnych napastników i bezużyteczne dla stróża, który ma ograniczone możliwości obserwacji reakcji psów. W czasie napadu lub kradzieży rola stróża powinna ograniczyć się do powiadomienia stosownych służb ochrony drogą telefoniczną lub radiową. Pies lub psy powinny chronić i ostrzegać o niebezpieczeństwie swojego opiekuna.

 

Szczepan Kawski