Stomatologia weterynaryjna

Czy zauważyli Państwo ostatnio u swojego pupila uporczywe drapanie się pod pyskiem? A może tym, co Państwa zaniepokoiło, było intensywne ślinienie się lub zmniejszony apetyt? Zwierzęta, zupełnie tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na choroby jamy ustnej. One również muszą mierzyć się z bólem zębów, kamieniem nazębnym i innymi dolegliwościami stomatologicznymi. Dlatego w zakresie usług Gabinetu Dolittle znajduje się również stomatologia weterynaryjna.

Najczęstsze dolegliwości w obrębie jamy ustnej występujące u psów i kotów to m.in.:

  • zapalenie dziąseł,
  • kamień nazębny,
  • wrzodziejące zapalenie jamy ustnej,
  • krzywy zgryz,
  • parodontoza,
  • ruszające się zęby.

Występują ponadto ubytki, a także pojawiają się zmiany onkologiczne. We wszystkich tych przypadkach bardzo często konieczna okazuje się interwencja stomatologa weterynaryjnego.

Wśród usług realizowanych przez Gabinet Dolittle znajduje się m.in.:

  • usuwanie kamienia,
  • ekstrakcja zębów,
  • leczenie chorób dziąseł.

Ekstrakcje zębów

Jeżeli ząb jest w złym stanie i nie nadaje się do leczenia, a tym samym powoduje ciągły ból u zwierzęcia, konieczna jest jego ekstrakcja. Czasami dochodzi również do zatrzymania zęba mlecznego, który uniemożliwia prawidłowe rozwijanie się zęba stałego. W takich przypadkach również konieczna okazuje się ekstrakcja zęba mlecznego. Zabieg tego typu zawsze wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Usuwanie kamienia

Kamień nazębny jest powodem powstawania wielu chorób w obrębie jamy ustnej. Dlatego jeżeli zauważą Państwo kamień na zębach swojego pupila, warto skorzystać z usług stomatologa weterynaryjnego i doprowadzić do jego usunięcia. Zabieg taki wykonywany jest po podaniu psu środków uspokajających, dlatego nie warto traktować go jako zabiegu profilaktycznego. Na specjalne traktowanie zasługują również pacjenci z chorobami serca oraz starsi, którzy każdorazowo przed podaniem znieczulenia poddawani są badaniom kardiologicznym.

Choroby dziąseł

Często przyczyną zapaleń w obrębie dziąseł jest istniejący kamień nazębny. Pierwszym objawem w przypadku wystąpienia chorób dziąseł jest ich znaczne zaczerwienienie, a następnie wystąpienie obrzęku. Właściciele wskazują również na brzydki zapach z pyska.

Profilaktyka

W ramach profilaktyki przed chorobami jamy ustnej zwierząt warto pamiętać o regularnym czyszczeniu zębów z wykorzystaniem specjalnej pasty. Chociaż większość pupilów nie przepada za tego typu zabiegami pielęgnacyjnymi, są one dla nich bezbolesne i nie wiążą się z żadnym dyskomfortem. Oprócz szczotkowania zębów warto podawać czworonogowi suchą karmę, która skutecznie ogranicza powstawanie płytki nazębnej poprzez ścieranie.