Szczepienia

Jednym z podstawowych filarów profilaktyki zwierząt domowych są szczepienia. Niektóre z ich są obowiązkowe i należy je powtarzać co jakiś czas, inne zaś są dodatkowe i dobrowolne, a więc ich zastosowanie zależy od decyzji właścicieli. W gabinecie weterynaryjnym Dolittle szczepimy zarówno psy, jak i koty, króliki oraz fretki. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji dotyczących tego zagadnienia, które warto wiedzieć przed przyjściem na wizytę ze swoim pupilem. Przekazujemy również garść faktów o zakaźnych chorobach, którym zapobiegają szczepionki.

Psy

Każdy właściciel tego czworonożnego przyjaciela doskonale wie, że jedyną obowiązkową w naszym kraju szczepionką jest ta przeciwko wściekliźnie. Należy ją wykonywać co roku, jednak w przypadku złego stanu zdrowia bądź nagłej choroby należy chwilę odczekać, aż zwierzę będzie się lepiej czuło i nie będzie przyjmowało antybiotyków.

Istnieją również ochronne szczepionki dobrowolne. Skorzystanie z takiej możliwości ochrony zwierzęcia przed chorobami zależy od woli właściciela, jednak warto mieć na uwadze, iż pies nieszczepiony może roznosić choroby i tym samym stanowić zagrożenie dla innych czworonogów w okolicy. W naszym gabinecie weterynaryjnym oprócz szczepionki przeciwko wściekliźnie można ochronić swojego psa m.in. przeciwko takim chorobom, jak:

 • Nosówka – wirusowa choroba zakaźna, której objawami najczęściej są: wysoka gorączka, brak apetytu, apatia, ropny wypływ z nosa czy zapalanie spojówek.
 • Kaszel kenelowy – nazywana inaczej zakaźnym zapaleniem tchawicy i oskrzeli choroba, która może zaatakować każdego psa, który ma jakąkolwiek styczność z innymi osobnikami.
 • Zakaźne zapalenie wątroby – choroba wywoływana przez niezwykle wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne wirus, która stanowi duże zagrożenie dla życia szczeniąt. Objawy to zazwyczaj gorączka, biegunka oraz wymioty i bóle brzucha.
 • Koronawiroza – zakaźna choroba, której głównymi objawami jest brak apetytu, wymioty, ostre zapalenie żołądka oraz jelit. Dotyka ona szczególnie psów przebywających w schroniskach czy hotelach dla zwierząt i mających kontakt z dużą liczbą innych psów. Ponadto głównie narażone na tę chorobę są szczenięta.
 • Borelioza – stosunkowo rzadko występująca choroba wywoływana przez ugryzienie kleszcza-nosiciela. Jej objawy pojawiają się dopiero kilka miesięcy po ugryzieniu. To, co powinno zaalarmować, to widoczne i nieustępujące zaczerwienienie w miejscu ugryzienia, a także apatia, padaczka, brak apetytu czy gorączka.

Koty

W przypadku tych pupili w naszym gabinecie weterynaryjnym wykonujemy m.in. szczepionki na:

 • Koci katar – chociaż nazwa kojarzy się raczej z lekkim przeziębieniem, koci katar to tak naprawdę wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, które może być niebezpieczne dla życia kota. Objawami, z którymi koniecznie należy zwrócić się do lekarza weterynarii, są: apatia, łzawienie, kaszel, katar oraz częste kichanie.
 • Panleukopenię – inaczej zakaźne zapalenie jelit, które objawia się wysoką gorączką, apatią oraz biegunką. Po chwili pojawia się odwodnienie zwierzęcia i nagły spadek wagi.
 • Chlamydofilozę – choroba zakaźna powodująca zapalenie spojówek, kichanie i katar, a także problemy związane z górnymi drogami oddechowymi.
 • Białaczkę – do zarażenia tą zakaźną chorobą dochodzi podczas wspólnej pielęgnacji kotów, dlatego bardzo często zdarza się, iż to matka zaraża swoje kocięta białaczką w pierwszych tygodniach ich życia.
 • Wściekliznę – przeciwnie niż u psów, u kotów nie istnieje konieczność corocznego wykonywania szczepionki przeciwko wściekliźnie. Pierwszą dawkę podaje się kociętom w okolicach 16 tygodnia życia, a następnie można, ale nie trzeba wykonywać jej co dwa lata. Regularne szczepienie przeciwko wściekliźnie poleca się bowiem jedynie kotom wychodzącym.

Króliki

 • Myksomatoza – choroba wirusowa, która objawia się obrzękiem pyska, w tym również warg, uszu i powiek. Szczepienie można wykonać już w 6 tygodniu życia, o ile zwierzę jest zdrowe. Następnie zaleca się powtarzanie szczepienia co roku, aby zbudować odporność u królika na tę chorobę.
 • Pomór – wirusowa, krwotoczna choroba królików, w skrócie nazywana RHD. Wywoływana jest przez wirus, który niezwykle łatwo przenosi się pomiędzy osobnikami. Zwierzę może zarazić się poprzez kontakt z chorym, a nawet zdrowym osobnikiem, który w ciągu ostatnich 4 tygodni był zarażony wirusem. Objawami są: biegunka, katar, utrata apetytu. Występuje postać podostra, ostra oraz nadostra – ta ostatnia cechuje się śmiertelnością na poziomie nawet 80-100%.

Fretki

 • Nosówka – chociaż nosówka występuje zarówno u kotów, jak i psów oraz fretek, u osobników każdego gatunku przebieg choroby jest nieco inny. U fretek nosówka jest bardzo niebezpieczną chorobą, podczas której większość osobników umiera już po ok. 10 dniach od pojawienia się wirusa w organizmie. Objawami są głównie apatia, senność, biegunka, a także wysypka skórna. Ponadto można zaobserwować znaczne obniżenie kondycji sierści, która staje się matowa i zaczyna się przerzedzać.
 • Wścieklizna – szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonywane jest po raz pierwszy w okolicach 6 miesiąca życia. Istnieje możliwość zrobienia tego wcześniej, jeżeli jest taka konieczność – np. w sytuacji wyjazdu za granicę. Według przepisów nie istnieje jednak obowiązek szczepienia fretek w przypadku, gdy zwierzę nie ma styczności z terenami, na których znajdują się osobniki mogące przenosić wściekliznę.