Szczepienia ochronne kotów

Na 7 dni przed każdym szczepieniem należy kota odrobaczyć!

Szczepienia ochronne zwierząt i ludzi stosuje się w celu wytworzenia u nich odporności na choroby zakaźne. 

Ze względu na obecność przeciwciał matczynych pobranych z siarą, u kotów rozpoczynać szczepienie należy po ukończeniu 8 tyg. życia. Wcześniejsze szczepienia mogą być nieskuteczne (gdyż mogą być neutralizowane przez przeciwciała pobrane z siarą).

Szczepionki chronią koty przed:

 • herpeswirozą (tzw. koci katar),
 • caliciwirozą (tzw. koci katar),
 • chlamydioza,
 • panleukopenią (tzw. tyfus koci, nosówka kocia),
 • zakaźnym zapaleniem otrzewnej (FIP) – szczepienia o problematycznej skuteczności,
 • białaczką – w koktajlu lub osobno zależnie od potrzeby,
 • wścieklizną – należy szczepić osobno, niezależnie od innych szczepień, gdy to jest konieczne – u kotów nie ma obowiązku szczepienia przeciw wściekliźnie,
 • grzybicą (zakażenie Microsporum canis) – jest szczepiona osobno i tylko gdy zachodzi taka potrzeba.

Kotów nie należy szczepić gdy:

 • są chore,
 • są osłabione chorobą, niedożywione, odwodnione lub wycieńczone np. silnym stresem,
 • były leczone kortykosteroidami nadnerczowymi lub ich pochodnymi,
 • są zarobaczone i/lub zapchlone i/lub zawszone,
 • kotka jest w ciąży,
 • kocię ma mniej niż 8 tygodni,
 • podczas poprzednich szczepień wystąpiły objawy nietolerancji lub inne objawy niepożądane, niebezpieczne dla zdrowia i życia kota,

gdyż szczepionka może być nieskuteczna i/lub mogą wystąpić powikłania czy objawy niepożądane, nawet zagrażające zdrowiu i życiu kota. 

Przygotowania do szczepienia:

Na 7 dni przed każdym szczepieniem należy kota odrobaczyć. W tym czasie należy zwierzę szczególnie obserwować, czy nie wykazuje objawów chorobowych. Zanim lekarz weterynarii zaszczepi kota, najpierw powinien go zbadać, w tym również zmierzyć mu temperaturę wewnętrzną ciała. 

 

Wybór szczepionek i harmonogram szczepień:

Wyboru rodzaju szczepionki, w zależności od sytuacji epizootycznej, wieku i kondycji kota oraz miejsca jego pochodzenia i jego historii zdrowotnej, dokonuje lekarz weterynarii. Nie można zatem podać żadnego sztywnego schematu postępowania profilaktycznego w tym zakresie.

Cykl i liczba szczepień zależy zwykle od wieku kota. Im młodszy, tym uboższa powinna być mieszanka antygenów (tzw. koktail).

Podstawowymi chorobami, przed którymi musimy zaszczepić każdego młodego kota są tzw. koci katar (herpeswiroza i kaliciwiroza) oraz panleukopenia (w sumie 3 antygeny).

Młodym kotom (w 8 tyg. życia), gdy istnieje realne zagrożenie zakażeniem, podaje się 3-ważne szczepionki (zawierające 3 antygeny na raz w jednej szczepionce, tzn. antygeny 3 chorób). Potem szczepi się je jeszcze dwukrotnie, standardowo (co najmniej 4 antygeny naraz), po co najmniej 3 tyg. przerwy.

Nieco starszym kotom podaje się szczepionki 2-krotnie, w odstępie 3-4 tyg. Zwykle są to 4-, 5-ważne szczepionki.

Kolejne szczepienie czeka kota w wieku 12 miesięcy, a następne należy powtarzać co roku lub co 2-3 lata, w zależności od sytuacji i potrzeby. Zwykle stosuje się 4-, 5-ważne szczepionki.

Kalendarz szczepień:

Jak już napisałem, nie ma sztywnego schematu szczepienia. Często podawane są zalecane schematy szczepień, ale lekarz i tak w każdym przypadku musi wyznaczyć indywidualny cykl szczepień w oparciu o różne ustalenia i okoliczności. Niekiedy musi przesunąć wyznaczony wcześniej termin szczepienia, a nawet całkowicie odstąpić od szczepień.

Reakcje anafilaktyczne i odczyny poszczepienne:

Po zaszczepieniu kota należy odczekać 30 minut w poczekalni lub w pobliżu gabinetu weterynaryjnego i obserwować pupila. Zawsze istnieje możliwość wystąpienia nieoczekiwanej reakcji anafilaktycznej. Takie przypadki notuje się bardzo rzadko. Ja, w swojej wieloletniej karierze zawodowej, nie spotkałem się z taką reakcją.

U kotów, podobnie jak u dzieci i ludzi dorosłych, często występują lekkie odczyny poszczepienne. Charakteryzują się one spadkiem nastroju, lekką miejscową bolesnością i miejscowym odczynem, mniejszą aktywnością ruchową oraz mniejszym apetytem. Objawy te trwają do 2 dni, po czym ustępują.

W razie pojawienia się ww. objawów proszę być w stałym kontakcie telefonicznym ze swoim lekarzem weterynarii.

 

podstawoweInfo: