USG

Gdy u zwierzęcia trudno zaobserwować zewnętrzne objawy pogorszenia stanu zdrowia, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań laboratoryjnych, a często także przeprowadzenie USG. Ultrasonografia pozwala weterynarzowi na zbadanie jamy brzusznej i jest skuteczną metodą diagnostyczną.

Kiedy stosowane jest USG?

Przeprowadzenie badania USG jest wskazane między innymi przy bólach brzucha u zwierzęcia, wyczuwalnych guzach, urazach brzucha, połknięciach przedmiotów, wymiotach, biegunce, problemach z oddawaniem moczu i kału, nagłej utracie wagi, podejrzeniach wad rozwojowych i chorób nowotworowych, krwawieniach z przewodu pokarmowego, dróg rodnych bądź układu moczowego. Ponadto badanie USG jest najskuteczniejszą metodą na wczesne rozpoznanie ciąży (ultrasonograf może być zastosowany już po 10 dniach - u suki, a po 11 dniach - u kotki) a także umożliwia monitorowanie jej przebiegu.

Jak przygotować zwierzę do badania USG?

Przed badaniem zwierzę należy odpowiednio przygotować. Jednym z warunków umożliwiających przeprowadzenie prawidłowego USG jest zastosowanie głodówki u pupila, na przynajmniej 12 godzin przed przewidywanym badaniem. Zaleca się także tzw. „odgazowanie” poprzez podanie np. syropu dla niemowląt bądź Espumisanu. Należy skonsultować się z weterynarzem co do wielkości dawki, ponieważ jest ona dostosowywana do masy pupila. Dla przeprowadzenia badania istotne znaczenie ma także pełny pęcherz moczowy – warto zadbać, aby zwierzę na przynajmniej 3 godziny przed zabiegiem nie oddawało moczu. Jest to trudne do realizacji, ale można np. zabrać kuwetę kotu lub zanieść psa na rękach, żeby uniemożliwić załatwienie potrzeby fizjologicznej w drodze do gabinetu weterynaryjnego. W większości przypadków sierść na brzuchu zwierzęcia musi być zgolona, ponieważ może stanowić barierę dla fal ultradźwiękowych. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie badań bez konieczności zgolenia sierści (np. nagłe przypadki, ciąża).

Przebieg badania ultrasonograficznego

USG nie wymaga interwencji chirurgicznej, jest więc bezinwazyjne, a także bezbolesne. Badanie nie trwa długo, dzięki czemu sytuacja stresowa dla zwierzęcia nie przeciąga się w czasie. Na zmniejszenie stresu wpływa także fakt, że badanie można przeprowadzić w pozycji stojącej i leżącej. Jeżeli zwierzę jest szczególnie nerwowe lub agresywne może być konieczne zastosowanie środków znieczulających, które pozwolą na wykonanie USG. W celu wykonania badania na głowicę ultrasonografu oraz na brzuch zwierzęcia nakłada się specjalny żel (niekiedy też nawilżamy sierść alkoholem) a następnie przykłada urządzenie do skóry i przesuwa po ciele, obserwując jednocześnie obraz na monitorze. Wyniki dostępne są natychmiastowo po zakończeniu badania.