Zasady utrzymania czystości i higieny u kociąt od urodzenia oraz kiedy i jaką kuwetę należy kociętom ustawić?

Kotka opiekująca się kociętami od pierwszych godzin po porodzie (do ok. 6 tyg. życia) sama pobudza odruch siusiania i wydalania kupki poprzez wylizywanie krocza i okolic – zlizuje przy tym mocz a odchody zjada.

W ten sposób zachowuje czystość w gnieździe i ułatwia kociętom załatwianie potrzeb fizjologicznych, bowiem tym wieku (krótko po urodzeniu) same jeszcze tego nie kontrolują.

Zadaniem opiekunów kociąt w wieku od urodzenia do 5-6 tyg. jest delikatne masowanie krocza i zbieranie na gazik lub ligninę moczu i kału, a następnie zadbanie o higienę tej okolicy (mogą to być chusteczki higieniczne dla niemowląt nasączone oliwką dla dzieci).

Między 4 a 6 tyg. życia kocięta uczą się samodzielnego dbania o czystość. Trzeba im wówczas zapewnić możliwość wykorzystywania instynktownej potrzeby zagrzebywania moczu i kału. W tym celu ustawiamy kuwetę odpowiednią do wieku i sprawności kociąt.

Pierwsza kuweta

Dla takiego maluszka powinna być stosunkowo niska, ok. 3-4 cm z niewielką ilością żwirku, żeby miał do niej łatwy dostęp – kwestia zagrzebywania jest tu drugorzędna. 

Druga kuweta

Po uzyskaniu przez kociaka większej sprawności fizycznej i samodzielności w utrzymywaniu czystości, można mu ustawić drugą kuwetę o standardowych parametrach, ale niezbyt wysoką: 5-6 cm, żwirku powinno za to być już dużo więcej (warstwa 4-5 cm). Gdy kiciuś zacznie z niej regularnie korzystać, należy usunąć pierwszą kuwetę, a po jakimś czasie dostawić kuwetę docelową.

Trzecia kuweta (docelowa) dla dorosłych kotów

Gdy kot ukończy 5-6 miesięcy i osiągnie znaczne rozmiary, a dotychczasowa kuweta okaże się zbyt ciasna, należy powtórzyć operację zmiany kuwety i dostawić mu największą z dostępnych na rynku kuwet, która zmieści się w wybranym miejscu mieszkania. 

<<Czasami trzeba zmienić miejsce, by można było ustawić kuwetę o odpowiednich rozmiarach – nie warto zmuszać kota do korzystania z małych, ciasnych kuwet, bo „zemści się” to tym, że kotek będzie od czasu do czasu brudził poza nią. Jednak gdy mimo wszystko na wielką kuwetę miejsca brak, to lepiej ustawić dwie mniejsze kuwetę, niż tylko jedną, o niewygodnych dla kota wymiarach.>> 

Wielkość kuwety docelowej powinna uwzględniać ostateczne rozmiary kota, zarówno na długość jak i na szerokość, a w przypadku kuwet krytych - również na wysokość, po uwzględnieniu warstwy żwirku co najmniej 6-7 cm. W tym przypadku również początkowo nowa kuweta powinna stać w pobliżu dotychczasowej do czasu, aż zostanie zaakceptowana przez kota i będzie regularnie wykorzystywana.

Opisaną powyżej procedurę można niekiedy uprościć do 2 zamiast 3 etapów „kuwetowych”, a niekiedy nawet tylko do jednego – wszystko zależy, w jakim wieku trafi nam się kociak i jak sprawny, przedsiębiorczy i rezolutny jest to zwierzak.

Generalnie jednak w przypadku kotków poniżej 8 tyg. życia polecam zachowanie 3 etapów. W przypadku kotków powyżej 12 tyg. życia wystarczą dwa etapy, a powyżej 5 miesięcy - tylko 1 etap. Należy być przy tym bardzo elastycznym i interaktywnym (konieczna jest wnikliwa obserwacja zachowań i sprawności fizycznej oraz intelektualnej kotka).
 

podstawoweInfo: