Znakowanie zwierząt

W Gabinecie Dolittle oprócz czipowania zwierząt domowych wykonuje się również znakowanie. W zależności od gatunku, istnieją różne sposoby identyfikacji osobników.

Znakowanie zwierząt wykonuje się nie tylko w celach informacyjnych, ale również identyfikacyjnych. Podobnie jak czipowanie w przypadku zwierząt odmowych, znakowanie bydła, trzody chlewnej czy ptaków umożliwia odnalezienie zagubionego zwierzęcia oraz udowodnienie, że osobnik należy do tego konkretnego właściciela.

Obecne przepisy wymuszają zakładanie kolczyków w przypadku bydła, a w przypadku świń wytatuowanie numeru identyfikacyjnego bądź założenie kolczyka.

Możliwe sposoby znakowania

Do znakowania służą m.in. kolczyki, obrączki i znaczniki dla ptaków, a także tatuaże. Do szybkiej identyfikacji przydają się również kredki oraz specjalne farby.

Wykorzystując kredki, farby i spraye należy zwrócić na to, by wybrane preparaty były nieszkodliwe dla zwierząt, a także by były przyjazne środowisku.

W przypadku ptaków produktami stworzonymi do ich identyfikacji są obrączki i znaczniki. Nadają się one do zastosowania zarówno dla drobiu, jak i gołębi czy ptaków ozdobnych. Można nimi identyfikować także bażanty, kury, gęsi, gołębie i szereg innych gatunków ptactwa. W zależności od potrzeb i preferencji można zastosować znaczniki w wielu różnych kolorach, a także wykonane z odmiennych materiałów czy charakteryzujące się innym sposobem zapięcia. Produkty te występują dodatkowo w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu można je odpowiednio dobrać do gatunku ptaka.

Wśród kolczyków znajdują się modele odpowiednie zarówno do wewnętrznej identyfikacji w gospodarstwie, jak i te z nadrukowanym numerem siedziby stada, którymi należy obowiązkowo identyfikować zwierzęta hodowlane w naszym kraju.

Oprócz kolczyków i obrączek w przypadku zwierząt hodowlanych stosuje się również tatuaże. W celu dobrania odpowiedniej metody warto poradzić się weterynarza.