Działanie L – metioniny w leczeniu kamicy struwitowej u psów

Redakcja

21 listopada, 2024

Aminokwas egzogenny metionina występuje naturalnie w kazeinie mlekowej i białku jaj, wspiera utrzymanie kwaśnego odczynu moczu, wykazuje działanie żółciotwórcze, przeciwzapalne, odtruwające i lipotropowe. W składzie cząsteczki jest siarka, która w wyniku przemian jest utleniana do siarczanów i wydalana, zakwaszając mocz i żółć, przez co zapobiega wytrącaniu się złogów w drogach moczowych i żółciowych oraz zapobiega ich zakażeniu przez bakterie.

Przybliżenie kwestii wpływu L – metioniny dla psa w leczeniu kamicy struwitowej należy poprzedzić podstawowymi informacjami dotyczącymi genezy występowania tej choroby. Ten rodzaj kamicy u psów stanowi ponad połowę przypadków wszystkich rodzajów kamic, częstotliwość występowania jest nieco wyższa u samic niż u samców. Do tworzenia się kamieni struwitowych, czyli kryształów fosforanowo – magnezowo – amonowych, przyczyniają się:

  • nieodpowiednia dieta psa z nadmierną podażą białka (amonu) i soli mineralnych (magnez i fosfor)
  • zbyt mała ilość wypijanej wody i zagęszczenie moczu
  • infekcje bakteryjne dróg moczowych (niektóre bakterie wytwarzają enzym ureazę, która alkalizuje mocz)
  • wrodzone wady metaboliczne.

Czynniki te wpływają na zmianę odczynu pH moczu z kwaśnego na zasadowy, co przyczynia się do słabszego rozpuszczania fosforanów wapnia i magnezu, sprzyja ich krystalizacji i powstawaniu kamieni struwitowych.

Złogi mogą być zlokalizowane w różnych odcinkach układu moczowego psa i przez długi czas mogą nie dawać objawów. Najczęściej występują w dolnych odcinkach tj.: pęcherzu i cewce moczowej wywołując bolesność i stany zapalne błony śluzowej. Niekiedy może dojść do częściowego lub całkowitego zatkania cewki moczowej i zatrzymania moczu, wówczas konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego udrożnienia cewki moczowej.

Farmakologiczne leczenie zakażenia bakteryjnego dróg moczowych należy połączyć z zakwaszeniem moczu, które można uzyskać poprzez:

  • zastosowanie kapsułek Urometinu, zawierającego L – metioninę dla psa
  • wprowadzenie diety niskobiałkowej
  • zastosowanie inhibitorów ureaz.

Im szybciej w układzie moczowym psa uda się zwalczyć bakterie ureazo dodatnie (np. Staphylococcus intermedius, Proteus spp.), które produkują enzym ureazę, tym szybciej środowisko moczu zmieni się z zasadowego na kwasowe (optymalne 6,6), które sprzyja rozpuszczaniu kamieni.

Po wywiadzie z lekarzem weterynarii, badaniach i zdiagnozowaniu kamieni struwitowych u psa można wprowadzić do diety psa Urometin dla mniejszych psów lub Urometin forte dla średnich i dużych psów. Efektów w rozpuszczaniu kamieni struwitowych podczas stosowania L – metioniny dla psów można spodziewać się po upływie 8-12 tygodni. Optymalny poziom L – metioniny zapewnić mogą kapsułki Urometin, bezpieczny w stosowaniu dodatek do diety psa i kota potrzebującego profilaktyki czy terapii kamicy struwitowej. Zapewnia on także uzupełnienie diety pupila w witaminę D3, witaminę C uczestniczącą w zakwaszaniu moczu oraz colostrum dla psa wspierające układ odpornościowy w walce z infekcją.

Predyspozycje rasowe psów do powstawania kamicy struwitowej

Rasy psów, u których częstotliwość występowania kamieni struwitowych jest wysoka to:

  • cocker spaniel
  • shih tzu
  • sznaucer miniaturowy
  • pudel miniaturowy
  • bichon frise
  • mops
  • jamnik
  • labrador.

W trosce o stan zdrowia psa oraz ze względu na możliwy utajony charakter występowania kamieni struwitowych zaleca się okresowe profilaktyczne badania moczu u zdrowych psów, predysponowanych i starszych. Pozwolą one na czas wykryć zagrożenie, wdrożyć  Urometin lub Urometin forte, który zakwasza mocz, pełniąc ważną rolę w  leczeniu tej choroby.

Materiał promocyjny.

Polecane: